Zaproszenie na konferencję „W kręgu dramatu obyczajowego”. Stefan Żeromski i inni

Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji:

„W kręgu dramatu obyczajowego”.
Stefan Żeromski i inni (XIX-XX wiek)

Wieki XIX i XX są niewątpliwie czasem rewolucji obyczajowej. Była ona tak intensywna, że szybko wkroczyła w przestrzeń sztuki, a artyści z ochotą podejmowali ten temat, eksplorując jego najróżniejsze zakamarki.

Wśród wielu realizacji artystycznych tego tematu nie mogło również zabraknąć dramatu – jako tekstu i jako teatralnej realizacji. Wątki obyczajowe pojawiają się niemal wszędzie. A po formę dramatyczną, tak pasującą, by ukazać rozdarcie, rozchwianie, poszukiwanie tożsamości, redefiniowanie dotychczasowych struktur społecznych, sięgali niemal wszyscy. Wybitni i mniej wybitni twórcy dramatyczni, ale również uznani prozaicy czy poeci. Forma dramatyczna kusiła, by przez nią wyrazić przetaczającą się przez europejską kulturę przemianę.

Interesuje nas zatem, wychodząc od  twórczości Stefana Żeromskiego, wybitnego powieściopisarza, a mniej uznanego dramatopisarza, który jednak po tę formę mimo wszystko sięgał:

– dlaczego forma dramatyczna dla tematów obyczajowych była tak kusząca;

– jak dramaty Stefana Żeromskiego sytuują się na tle epoki;

– co wyniknie z zestawienia dramatów obyczajowych Żeromskiego z podobną twórczością dramaturgiczną innych pisarzy, nie tylko z epoki;

– jakim przemianom ulegał dramat obyczajowy w XIX i XX wieku;

– jakie podejmowano tematy i jak zmieniały się przez lata zainteresowania twórców;

– jaki oddźwięk w czytelnikach i, szczerzej, w społeczeństwie miały te dramaty;

– jak odbierane były ich realizacje teatralne.

Listę haseł traktujemy jako otwartą i zachęcamy do prezentacji własnej problematyki dotyczącej dramatu obyczajowego.

Konferencja odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2018 r. w Nałęczowie, w Muzeum Stefana Żeromskiego.

Organizatorzy:

Pracownia Historii Dramatu 1864–1939, Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW

oraz

Muzeum Lubelskie w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Nałęczowie, Filia Muzeum Stefana Żeromskiego

Opłata konferencyjna wynosi 350 zł.

Całość opłaty zostanie przeznaczona na wydanie książki z artykułami pokonferencyjnymi.

Dane do wpłat:

Wydział Polonistyki
Krakowskie Przedmieście 26/28

W tytule wpłaty prosimy wpisać: Dramat_Żeromski i nazwisko uczestnika

Organizator nie zapewnia noclegów.

Na zgłoszenia i abstrakty oraz opłaty czekamy do 4 maja 2018 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: dramat.polon@uw.edu.pl.

Sekretarz konferencji: dr Agnieszka Skórzewska-Skowron