Spotkanie wokół książki „Konopnicka raz jeszcze”

10 lutego, w Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyło się spotkanie wokół książki Konopnicka raz jeszcze pod redakcją prof. Marii Olszewskiej.

Była to kolejna okazja, żeby z okazji przypadającej w 2022 roku 100 rocznicy śmierci poetki porozmawiać o tym, z czego z jej twórczości, ale i życia w ogóle możemy korzystać i dziś.

Maria Konopnicka, którą zazwyczaj pamięta się w wierszy dla dzieci i jako autorkę Roty, jest postacią niezwykłą i wielowymiarową. Świadectwem tego jest zarówno książka, będąca zbiorem artykułów dotyczących różnych aspektów życia i twórczości pisarki, jak również wystawa, którą do lutego 2023 r. można było oglądać w Muzeum Niepodległości.

W dyskusji, którą prowadził Piotr Maroński, uczestniczyli: prof. Maria Olszewska, redaktorka tomu, dr hab. Monika Rudaś-Grodzka (współtwórczyni wystawy Wróciłam. Maria Konopnicka, przygotowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie z Zespołem Archiwum Kobiet IBL PAN, przy wsparciu Muzeum Niepodległości) oraz prof. Elżbieta Flis-Czerniak, dr hab. Karol Samsel, dr Agnieszka Skórzewska-Skowron i dr Michał Ceglarek – autorzy artykułów. Obecni byli również pracownicy wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, w którym ukazała się książka.

Po raz kolejny, co nie było zresztą nowością dla zebranych, okazało się, że Maria Konopnicka ma nam, współczesnym, jeszcze wiele do powiedzenia.

Publikację można nabyć w sklepie NCK.

Zapraszamy również do obejrzenia nagrania z dyskusji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.