Reżyserzy scen krakowskich lat 1945-89 – zaproszenie na konferencję

Reżyserzy scen krakowskich lat 1945-1989; znani, mniej znani, godni przypomnienia.

W burzliwych i zmiennych nurtach współczesnej kultury medialnej teatr spychany bywa na margines działalności artystycznej. Programowe nastawienie na teraźniejszość powoduje zerwanie związków z przeszłością i brak świadomości jej znaczenia. Teatr jako sztuka ze swej istoty nietrwała narażony jest szczególnie na zepchniecie w kulturowy niebyt, zwłaszcza że świadectwa powojennego dorobku na ogół – do lat osiemdziesiątych – nie bywały utrwalane na taśmach filmowych, a po zachowaną w archiwach dokumentację sięga się niezmiernie rzadko. W Krakowie – miejscu, którego oddziaływanie na całokształt polskiej kultury teatralnej jest nie do przecenienia – przeciwdziałanie owej niepamięci jest szczególnie potrzebne. Wprawdzie nazwiska Swinarskiego, Jarockiego, Wajdy czy Kantora bywają przywoływane w przestrzeni kultury, jednakże sylwetki wielu wybitnych  twórców, którzy w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych kształtowali w sposób niepowtarzalny krakowskie życie teatralne zacierają się we wspomnieniach i blakną. A przecież ich sceniczne osiągnięcia dostarczały publiczności (często nie tylko krakowskiej, ale też ogólnopolskiej) wspaniałych przeżyć estetycznych i intelektualnych. Pragnąc nie dopuścić do utraty tego cennego dorobku Pracownia Dramatu i Teatru Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zaprasza Państwa do udziału w konferencji Reżyserzy scen krakowskich lat 1945-1989; znani, mniej znani, godni przypomnienia, którą planujemy w dniach 19/20 października 2017 roku.

Proponujemy objęcie uwagą powojennych sezonów teatrów krakowskich w latach PRL-u, przyjmując rok 1989 jako cezurę, zamykającą ten okres historyczny. To szmat czasu, znaczony całą plejadą nazwisk wybitnych twórców, by przykładowo wymienić: Bronisława Dąbrowskiego, Władysława Krzemińskiego, Wilama Horzycę, Bohdana Korzeniewskiego, Romana Zawistowskiego, Lidię Zamkow, Jerzego Golińskiego,Mieczysława Górkiewicza,Zygmunta Hübnera, Marię Billiżankę, Bohdana Hussakowskiego, Jerzego Zegalskiego, Wandę Laskowską, Krystynę Skuszankę, Jerzego Krasowskiego,Józefa Szajnę, Irenę Babel, Krzysztofa Babickiego, Piotra Paradowskiego, Krzysztofa Nazara, Kazimierza Kutza, Tadeusza Bradeckiego, Macieja Wojtyszkę, Rudolfa Zioło, Krzysztofa Orzechowskiego czy Ryszarda Smożewskiego. Nie jest to lista zamknięta, zwłaszcza że na osobną uwagę zasługują twórcy teatrów alternatywnych, np.Waldemar Krygier, Krzysztof Jasiński czy Jerzy Zoń. Życie teatralne wyznaczonego okresu było bardzo intensywne, bogate i warte trwałego zapisu w historii kultury.

Zgłoszenia tematu przyjmujemy do końca kwietnia. Opłata konferencyjna (obejmująca m. in. wyżywienie, ale bez noclegów) wynosi 300 złotych.

Do pobrania formularz zgłoszeniowy [kliknij tutaj], również w formacie PDF.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

Pracownia Dramatu i Teatru IFP UP im. KEN w Krakowie

Zespół Komparatystyki Teatru IN UP im. KEN w Krakowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.