Konferencja „Okolice Zegadłowicza” w Suchej Beskidzkiej – fotorelacja

W dniach 10-12 maja 2017 r. w Muzeum Miejskim w Suchej Beskidzkiej odbyła się konferencja naukowa Okolice Zegadłowicza. Organizatorami konferencji byli: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja „Czartak” w Gorzeniu Górnym. W obradach wzięli udział badacze z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ostrawskiego, Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz muzealnicy z Muzeum Miejskiego w Wadowicach. Naszą Pracownię reprezentowały prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska i mgr Katarzyna Małgowska.

Referenci w swoich wystąpieniach podjęli kwestie genologiczne, kwestie ewolucji poszczególnych tematów i motywów, jak i problem poetyckiego obrazowania oraz zagadnienie intertekstualności twórczości autora Zmór. W dalszej kolejności próbowano określić na czym polegało lewicowe stanowisko Emila Zegadłowicza w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku i jak przebiegały meandry jego związków z przedwojenną lewicą. Na uwagę zasługuje polemika wokół wpływów Zegadłowicza na wczesną twórczość poetycką Karola Wojtyły. W bogatym programie obrad znalazły się także referaty podejmujące wątki bibliograficzne i bibliotekoznawcze związane z twórczością Emila Zegadłowicza.

Można powiedzieć, że w ciągu tych trzech dni udało się pokazać, że Emil Zegadłowicz to pisarz, którego twórczość nie daje się zaszufladkować i może być czytana na nowo, a jej Proteuszowa natura nadal inspiruje.

Prof. Jacek Rozmus referuje o drzewach, kamieniach i kapliczkach jako sygnaturach pamięci, oczywiście pod czujnym okiem prof. Marii J. Olszewskiej.

 

      

_____________________________________________________________________________________________

Dla Pracowni Historii Dramatu – mgr Katarzyna Małgowska

Adnotacja: W tekście korzystałam z podsumowania konferencji, które wygłosił na zakończenie obrad prof. dr hab. Włodzimierz Próchnicki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.