Urodziny Marii Konopnickiej w Muzeum Andrzeja Struga

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na kolejny z cyklu wieczorów literackich! 24 maja (środa) o godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie z Piotrem Matywieckim – Maria Konopnicka w 175. rocznicę urodzin.

Maria urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Była jedną z najwybitniejszych poetek polskich, ale również nowelistką, pisarką dla dzieci, krytyczką, publicystką, tłumaczką (znała doskonale niemiecki, francuski, rosyjski, opanowała czeski, angielski, włoski). Przyglądając się  jej biografii i losom na pewno można określić Marię „człowiekiem renesansu” – mądra, oczytana, nieprzerwanie kontynuowała proces samokształcenia, ciekawa świata i ludzi, zaangażowana w sprawy społeczne, przy tym matka sześciorga dzieci. Kobieta, która odniosła sukces literacki. W „swoich czasach” była szalenie popularna, czytana przez wszystkich; na jej twórczości wychowywały się kolejne pokolenia.

A dzisiaj? Maria Konopnicka kojarzona jest przede wszystkim z twórczością dla dzieci, obowiązkowymi lekturami szkolnymi, z wierszami recytowanymi na akademiach. Innej  twórczości (poza Rotą, nowelami – głównie Naszą szkapą i baśnią O krasnoludkach i sierotce Marysi) współcześni po prostu nie znają, chociaż sama postać pisarki wzbudza zainteresowanie i sporo kontrowersji.

Piotr Matywiecki dokonując wyboru wierszy Konopnickiej do tomu Złotniejący świat, wyraźnie „odświeżył” jej poezję, spojrzał na nią od nowa. We wstępie napisał:

Patos i sentyment to nie są dzisiaj cenione wartości. W dodatku wydają się sprzeczne. Ale ich przeciwieństwo tworzy wartość trzecią, której i obecnie chętnie dalibyśmy się w poezji poprowadzić: dotkliwość duchową. Bardzo to wieloznaczna cecha. Przez to zaciekawia. Dotkliwość, czyli uwrażliwienie, czułość. I dotkliwość, czyli coś trudnego do zniesienia, bo zarówno patos, jak i sentyment są odpychające! Dotkliwość, czyli przenikliwość obserwacji i oceny faktów, ich obiektywizacja. Te rozmaite właściwości powodują, że literacki świat Konopnickiej rozwibrowany jest niepokojem.

Termin i miejsce spotkania: 24 maja (środa), godzina 18:30

Muzeum Andrzeja Struga – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Al. Niepodległości 210 m. 10
00-608 Warszawa
tel. 22 825 09 71

Muzeum czynne:
wtorek 12.00-18.00
czwartek 10.00-16.00

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.