Konferencja Wojna-okupacja-dramat. W stronę nowego ujęcia

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na konferencję Wojna okupacja dramat. W stronę nowego ujęcia, odbywającą się w dniach 20-21 listopada 2017 r.Sali im. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego). W programie oprócz wystąpień referentów przewidziano m. in. śpiewanie pieśni powstańczych przez chór, panel dyskusyjny z Eugeniuszem Tyrajskim, ps. „Sęp” (uczestnik powstania warszawskiego) oraz czytanie fragmentu wywiadu z Marią Straszewską.

Celem konferencji jest w równym stopniu szerszy, syntetyczny namysł nad istotą polskiego dramatu okupacyjnego, co – raz jeszcze – próba jego analitycznego rozbioru, określenia swoistej, niepowtarzalnej w tej samej postaci w dramaturgii powojennej „anatomii” tekstu. Jak opisać strategie dramatyczne twórców piszących swoje utwory w latach 1939-1945? Nie tylko poetów najbardziej znanego kręgu „Sztuki i Narodu” – Andrzeja Trzebińskiego piszącego Aby podnieść różę…, Tadeusza Gajcego tworzącego Misterium niedzielne oraz Homera i Orchideę, Ewy Pohoskiej zapisującej Schyłek amonitów, Wojciecha Mencla piszącego Przed świtem, lecz także – poetów spoza kręgu okupacyjnego. W jaki sposób, jakimi metodami dramaturgia wojny i okupacji wypracowuje własne założenia gatunkowe w obrębie wojennej groteski dramatycznej? Jak posługuje się kluczem antyku i dramatu antycznego, jak łączy ze sobą dramaty biblijny oraz poetycki z dramatem rewolucyjnym? Czy reguły gatunkowe to wreszcie jej sposób „otwarcia” czy „zamknięcia” głosu? Czy w wypadku dramatu okupacyjnego – założenia gatunkowe mają „skrywać” czy „odsłaniać” rzeczywiste przesłanie tekstu?

Na powyższe i wiele innych pytań postaramy się odnaleźć odpowiedź w trakcie naszych dwudniowych obrad. Organizatorami konferencji są Pracownia Historii Dramatu 1864-1939 oraz Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Jako zachętę przedstawiamy plakat oraz szczegółowy program wydarzenia. Poniżej linki z plikami do pobrania:

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie wydarzenia na Facebooku.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Portal Warszawski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.