Dyskusja wokół spektaklu „Matka Joanna od Aniołów”

21 października 2022 roku członkowie naszej Pracowni odbyli zorganizowaną we współpracy ze studenckim Kołem Solilokwium i Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku dyskusję wokół spektaklu i opowiadania „Matka Joanna od Aniołów”.

Na spotkaniu mieliśmy zaszczyt gościć reżysera Wojciecha Farugę oraz aktorów:  Małgorzatę Kożuchowską (Matka Joanna od Aniołów) i prof. Jarosława Gajewskiego (Wołodkowicz).

Miejscem dyskusji był dom samego Jarosława Iwaszkiewicza, w którym zostaliśmy przyjęci przez panią dyrektor Alicję Matracką-Kościelny. Dzięki temu mogliśmy doświadczyć magii domu wybitnego artysty i zobaczyć, w jakich warunkach pracował. Stawisko to wyjątkowe miejsce, gwarantujące podróż w czasie. Wyprawa do muzeum stała się okazją do wspólnego jesiennego spaceru po Podkowie Leśnej – przewodziła nam dr Krystyna Wierzbicka-Trwoga.

Z ducha komparatystyczną dyskusję moderowali dr hab. Karol Samsel i prof. Maria Jolanta Olszewska. Nie zabrakło nawiązań do wieków dawnych, dzięki zabiegowi Wojciecha Farugi, który wprowadził do wystawianego w Teatrze Narodowym spektaklu m.in. fragmenty tekstów Morsztyna. Dr Rafał Węgrzyniak opowiedział nam o kulisach współczesnego świata teatralnego z perspektywy krytyka.

Pomysł na spotkanie wyrósł z przedwakacyjnej wyprawy Młodych do Teatru Narodowego na spektakl Wojciecha Farugi.

Fotorelację z wydarzenia zawdzięczamy pani Joannie Eleonorze Biedrzyńskiej.


 

Jaworska Justyna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Studenci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.