Artykuł: „W pułapce wspomnień i pamięci. Dom kobiet Zofii Nałkowskiej”, prof. Maria J. Olszewska

Z przyjemnością informujemy, że w najnowszym „Roczniku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej” można przeczytać artykuł prof. Marii J. Olszewskiej.

Z abstraktu:

Dramat Zofii Nałkowskiej Dom kobiet (1930) jest dziełem niejednoznacznym, wielo
wątkowym i złożonym. Dom kobiet można czytać na różne sposoby, a więc jako dramat obyczajowy, moralny, psychologiczny, a nawet refleksyjno-filozoficzny. Jest świadectwem zmagań pisarki nie tylko z patriarchalnym systemem i próbą rozliczenia się ze stosunkami damsko-męskimi, zawartymi w formule „złej miłości”, ale również jest utworem o przeszłości, która staje się pułapką dla bohaterek dramatu. Najważniejsze jednak w tym dramacie rozważania dotyczą względności relacji między-
ludzkich. Druga osoba pozostanie na zawsze tajemnicą. Ostatecznie dramat  Nałkowskiej prezentuje się jako rzecz o niemożliwości poznania prawdy o drugiej osobie, jak i świecie. Jego wymowa jest głęboko pesymistyczna. W ten sposób Dom kobiet zyskuje wymiar filozoficzny.

Artykuł można pobrać ze strony Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska.

Cieszymy się, że artykuł prof. Marii Olszewskiej znalazł się w tak poważanym periodyku.