„Biblia w dramacie polskim” – fotorelacja z konferencji

Konferencja „Biblia w dramacie polskim” zwieńczyła działalność Pracowni w bieżącym roku akademickim. Na pierwszym planie: bp dr Zbigniew Zieliński oraz prof. UG Edward Jakiel, organizator konferencji.

W dniach 17-18 maja 2017 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego miała miejsce czwarta już, zorganizowana przez prof. UG Edwarda Jakiela, konferencja naukowa poświęcona tematyce biblijnej w literaturze. Tym razem poświęcona została dramatowi.

W sesji uczestniczyli przedstawiciele siedemnastu ośrodków akademickich w kraju. Wśród nich udział wzięli wybitni znawcy dramatu, w tym kierownik Katedry Dramatu i Teatru KUL prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek i założyciel gdańskiej Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk prof. dr hab. Jan Ciechowicz. W obradach uczestniczyła i fragment sesji plenarnej prowadziła prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska – kierownik Pracowni Historii Dramatu. Ta gdańska konferencja biblijna jest rezultatem ścisłej współpracy założonej przeze mnie Pracowni Badań nad Biblią w Literaturze Polskiej i Polskim Filmie z Pracownią działającą przy Uniwersytecie Warszawskim.

Wykład plenarny prof. dra hab. Wojciecha Kaczmarka (KUL): „Biblijna a/i modernistyczna koncepcja człowieka w dramacie młodopolskim”

Prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska (UW) – kierownik Pracowni – prowadzi obrady plenarne

Referat prof. UG dra hab. Jana Ciechowicza pt. „Hiob w dramacie (i teatrze) polskim”

Zgłoszono czterdzieści dziewięć referatów. Konferencję rozpoczął światowej sławy uczony ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski, który wygłosił referat nt. Między Eurypidesem a Biblią, czyli Chrystus cierpiący.

Inauguracyjne wystąpienie prof. dr hab. Marka Starowieyskiego (PWT Warszawa)

Wystąpienia Referentów dotyczyły różnych aspektów obecności Biblii w dramacie. Poruszono w nich następujące zagadnienia:

– polski dramat o tematyce biblijnej od XVII do XX wieku (w tym niepublikowane utwory z zasobów Biblioteki Kórnickiej);

– wątki biblijne, nawiązania i szeroko pojęty dialog dramatów polskich pisarzy z tradycją biblijną;

– realizacje teatralne wątków biblijnych w dziełach dramatycznych;

– różnorodne konteksty tematyki biblijnej w dramaturgii: antyczny, językoznawczy, aranżacji baletowych, filozofii dramatu i kultury pomorskiej.

Dziekan Wydziału Filologicznego UG prof. nadzw. Maciej Michalski głosi referat: „Dramaty (anty?)biblijne Leszka Kołakowskiego i Stanisława Lema”

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem konferencji:

Program konferencji – Biblia w dramacie polskim

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Relację z konferencji przygotował Organizator – dr hab. Edward Jakiel, prof. nadzw., dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego