BIBLIA W DRAMACIE

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka Biblia w dramacie. Publikacja ta, pod red. prof. dr. hab. Edwarda Jakiela, jest pokłosiem konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, zorganizowanej przez Pracownię Badań nad Biblią i Religią w Literaturze Polskiej XIX i Początku XX w. (UG) oraz Pracownię Historii Dramatu 1864–1939 (UW).

Książka ta wpisuje się w nurt badań prowadzonych w gdańskim ośrodku polonistycznym nad obecnością Biblii w polskiej kulturze. Artykuły w niej zamieszczone skupiają się na dramatach polskich, w których widoczny jest dialog z dziedzictwem biblijnym.

„W prezentowanej publikacji znalazło się ponad dwadzieścia artykułów, które zostały uporządkowane głównie chronologicznie. Mamy tu zatem przekrój prac dotyczących filozofii i dramatu, starożytności, realizacji scenicznych dramatów, literatury staropolskiej, aż po czasy najnowsze. Wychodząc zaś ze skądinąd słusznego założenia, że uniwersytet jest miejscem dialogu, zamieszczone tu artykuły stanowią efekt  różnorodnych metodologii badawczych, ale też poglądów autorów na przedmiot ich badań” (ze Wstępu).
Spis treści do pobrania TUTAJ.
Fragment książki do pobrania TUTAJ.
Zapraszamy do lektury!
,

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.